مقاله نگاهي به وضعيت کنيزان، غلامان و خواجگان در عصر قاجار

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله نگاهي به وضعيت کنيزان، غلامان و خواجگان در عصر قاجار :

مقاله نگاهي به وضعيت کنيزان، غلامان و خواجگان در عصر قاجار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1388 در پژوهش های تاریخی (مجله دانشكده ادبیات و علوم انسانی اصفهان) از صفحه 1 تا 18 منتشر شده است.
نام: نگاهی به وضعیت کنیزان، غلامان و خواجگان در عصر قاجار
این مقاله دارای 18 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله غلام
مقاله کنیز
مقاله خواجه
مقاله قاجار

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زرگری نژاد غلامحسین
جناب آقای / سرکار خانم: علی پور نرگس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در ایران عصر قاجار، بخشی از گروه مستخدمان و نوکران را که در خانه ثروتمندان به وفور یافت می شدند، كنیزان، غلامان و خواجگان تشكیل می دادند. بردگان سیاه، آفریقایی بودند و خرید و فروش آنها از طریق خلیج فارس صورت می گرفت و سفیدها كه از قومیتهای مختلف بودند، ـ از راه تجارت و خرید و فروش و یا اسارت در جنگها و تهاجمات ناگهانی تامین می شدند. غالبا رفتاری كه با این طبقه می شد، مورد قبول همگان بود و در جامعه پذیرفته شده بود. کنیزان یا به عنوان زن صیغه ای و یا دایمی وارد حرمسراها می شدند و یا در خدمت زنان بزرگان، به کارهای خانگی می پرداختند. غلامان نیز در زمینه های مختلف نظامی، خدمات خانگی، نگهبانی، کشاورزی و آبیاری، ماهیگیری و غواصی (در جنوب) به کار گرفته می شدند و درصورت داشتن توانایی و کاردانی به مناصب بالای اداری و نظامی نیز دست می یافتند.
این تحقیق در پی بررسی وضعیت بردگان (کنیزان، غلامان و خواجگان) در عصر قاجار است که در چند مبحث مراکز تامین، جمعیت، موارد کاربرد و استفاده و طرز رفتار با بردگان، به این موضوع پرداخته شده است.

لینک کمکی