بررسی چگونگی جوشكاری زیر آب

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


 بررسی چگونگی جوشكاری زیر آب دارای 40 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی چگونگی جوشكاری زیر آب  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

 

بخشی از فهرست مطالب پروژه بررسی چگونگی جوشكاری زیر آب
تاریخچه جوشکاری زیر آب
 معرفی انواع جوشکاری زیر آب شامل جوشکاری خشک و جوشکاری مرطوب
 نکاتی در مورد ویژگی ها و دوره های آموزشی غواص- جوشکار از لحاظ شرایط سنی و بدنی
 معرفی انواع تجهیزات والکترودهای مخصوص جوشکاری زیر آب و نکاتی درمورد برشکاری زیرآب
معرفی واحدهای درسی دوره آموزشی و تکنولوژی جوشکاری
معرفی محافظت ازآتش در خلال جوشکاری و برشکاری

 


مقدمه:
      اززمانیكه عملكرد قوس الكتریكی( شعله الكتریكی) شناخته شده است، بیش از صد سال می گذرد.اولین جوش كاری زیر آب توسط كارخانه كشتی سازی نیروی دریایی انگلستان برای مهر و موم كردن و محكم كردن قسمت هایی از كشتی كه در زیر آب چكه می كرد، انجام شد. جوش كاری زیر آب وسیله مهمی برای كارهای ساختمانی زیر دریا محسوب می شود. در سال 1964 الكترودهای ضد آب ویژه ای توسط ون درویلینگین(van der Willingen) درهلند توسعه وگسترش یافت. در سالهای اخیر، تعدادی از ساختارها ویا ساختمان هایی كه شامل لوازم حفاری نفتی، خط لوله و سكوها هستند، دوراز خشكی و دردریا به طور قابل ملاحظه ای نصب شده اند.بعضی از این ساختارها، خرابی و شكست اجزای تشكیل دهنده اشان رادر طول مدت استفاده های معمولی ویا به دلیل اتفاقات غیر منتظره وغیر قابل پیش بینی مثل طوفان و یاتصادف، تجربه خواهند كرد.
تقسیم بندی: جوشكاری زیر آب را می توان این چنین تقسیم بندی كرد:1-جوشكاری مرطوب(در تماس با آب) 2-جوشكاری خشك (بدون تماس با آب)
درجوشكاری مرطوب، جوشكاری در زیر آب انجام می شود، كه مستقیما درتماس با محیط مرطوب خواهد بود. درجوشكاری خشك، یك حفره یا محفظه خشك در نزدیكی منطقه ای كه قرار است جوشكاری شود، قرار داده می شود وجوشكار كار خود را با قرار گرفتن در این حفره انجام می دهد.
 جوشكاری مرطوب: درشكل نشان داده شده است :
كه این نوع جوشكاری در زیر آب انجام می شود و مستقیما در مجاورت محیط مرطوب است. دراین نوع  جوشكاری ،الكترود ویژه ای استفاده می شود وجوشكاری به صورت دسق كنترل واجرا می شود، به همان صورت كه یك جوشكار در شرایط معمولی ودر فضای باز این كار را انجام می دهد.آنچه كه باعث می شود جوشكاری مرطوب بیش از پیش موثر، سودمند واقتصادی باشد، افزایش آزادی درحركت است. مخزن انرژی برای جوشكاری، بر روی سطح آب قرار داده شده است كه با استفاده از كابل ها و لوله هایی به غواص جوشكار متصل است. در جوشكاری مرطوب MMA كه مخفف (شعله الكتریكی جوش دستی) است استفاده می شود. منبع انرژی استفاده شده:DC( برق باطری) قطب های مثبت و منفی: ve
 زمانیكه برق باطری با قطب مثبت استفاده می شود، نوعی تحلیل الكتریكی( فساد شیمیایی) اتفاق خواهد افتاد كه موجب تخریب سریع هرشی فلزی كه در تماس بادسته الكترود است، می شود. به دلیل امنیت وایمنی الكتریكی و مشكلاتی كه در نگهداری دوام شعله جوش در زیر آب وجود دارد، نمی توان از برق شهری برای جوشكاری در زیر آب استفاده كرد. منبع انرژی می بایست یك دستگاه جریان مستقیم باقدرت 300یا400 آمپر باشد. موتورهای تولید نیرو(ژنراتورها) مخصوص ماشین های جوشكاری، اغلب برای جوشكاری های زیر آب مرطوب استفاده می شوند. دستگاه ماشین جوشكاری،می بایست بر روی كشتی متصل شده باشد. مدار جوش باید دارای نوعی از جریان مثبت باشد كه معمولا یك كلید قطع و وصل است  كه بر روی سطح عمل می كند و توسط جوشكار- غواص كنترل می شود. این كلید در مدار الكترودهای مثبت می بایست قادر به قطع كامل جریان جوش باشد و به دلایل ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد. نیروی جوش كاری فقط در طول جوشكاری می بایست به دسته الكترودها متصل باشد. جریان مستقیم باالكترودهای منفی(قطب های مستقیم) استفاده می شود. دسته های الكترود جوشكاری مخصوصی كه دارای عایقی اضافی برای محافظت در برابر آب است،استفاده می شود. دراین دسته های الكترود جوشكاری زیر آب، یك نوع سرپیچ خورده برای گرفتن الكترودها، استفاده می شود. این دسته، الكترودها را در دواندازه آماده می كند. این دو نوع الكترود مورد استفاده درجوشكاری مطابق بادسته بندی ها واستانداردهای6613 AWS E  است.
الكترودها باید ضد آب باشند. تمام قسمت های متصل كننده باید كاملا عایق بندی شده باشند تا از ورود آب به قسمت های فلزی جلوگیری كند. در صورتیكه قسمتی از این عایق از بین برود، آب دریا با قسمت هایی كه هادی فلز (مسیر انتقال فلز) هستند،در تماس قرار  خواهد گرفت و مقداری از جریان انرژی كه برای جوش كاری استفاده می شود، هدر می رود ودر شعله جوش مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. به علاوه، درمحلی كه عایق از بین رفته، آب رخنه می كند، سیم (كابل)مسی به سرعت زنگ خواهد زد واز بین خواهد رفت.جوشكاری خشك (جوشكاری هایپربریك):جوشكاری خشك در یك محفظه عایق بندی شده در برابر آب كه در اطراف قسمتی كه قرار است جوشكاری بر روی آن انجام شود، قرارگرفته است. انجام می شود. محفظه دریك فشار متداول با نوعی گاز پر شده است كه این گاز حاوی هلیوم و (0/5bar) اكسیژن است.
مكان اصلی درون خط لوله چسبیده است و باگاز قابل تنفسی كه مخلوطی از هلیوم واكسیژن است ،پر شده است. كه فشارش كمی بالاتر از فشار محیطی است كه قرار است در آن جوش كاری اتفاق بیافتد. این روش، اتصالات جوش كاری را باكیفیت بالایی تولید می كند كه می تواند كیفیتی قابل مقایسه با جوش كاری با اشعه ایكس واستفاده از رمزها داشته باشد.
برای پیشبرد روند جوشكاری از گاز تنگستن برای شعله الكتریكی جوش استفاده می شود قسمت كف این مكان درمجاورت با آب است. بنابراین كار جوشكاری در یك مكان خشك اما در فشارایستایی آب دریایی كه دور تا دور این محفظه را گرفته است انجام می شود.
خطرهای جانبی: برای جوشكار- غواص خطر شوك الكتریكی وجود دارد. احتیاط های لازم كه می بایست رعایت شود. شامل به وجود آوردن عایق كافی  و مناسب الكتریكی برای تجهیزات جوشكاری، خاموش كردن منبع الكتریسیته به محض خاموش شدن دستگاه جوش، و محدود كردن ولتاژ مدار باز دردستگاه های جوشكاری MMA(SMA) است. در مرحله بعد هیدروژن واكسیژن توسط شعله دستگاه جوش در جوشكاری مرطوب تولید می شوند و برای جلوگیری از تشكیل شدن مداوم این گازها وتجمع آنهاكه به صورت بالقوه ای خاصیت منفجر شدن را دارند،می بایست احتیاط لازم در نظرگرفته شود. خطر بزرگ دیگری كه زندگی و سلامتی جوشكار-غواص راتهدید می كند، از نیتروژنی است كه در طول مدتی كه شخص در معرض هوا در فشار بالا(دراین محفظه) قرار می گیرد، درجریان خونش تولید می شود. دراین مورداحتیاط های لازم شامل تدارك دیدن و پیش بینی كردن هوا یا منبع گاز فوری،غواصان آماده باش،ومحفظه های بدون فشار برای جلوگیری از بی هوشی ناشی از این نیتروژن است كه بعد از اشباع غواصی اتفاق می افتد، درنظرگرفته می شود. روش بازرسی و بررسی قسمت های جوش كاری شده با روش مرطوب، برای سازه هایی كه توسط جوشكاری زیر آب انجام می شود، ممكن است بسیار سخت تر از بررسی كارهای جوشكاری شده ای باشد كه در شرایط عادی و در هوای آزاد انجام می شود.
مزایای جوشكاری خشك  :
1-ایمنی غواص- جوشكار،دراین نوع جوشكاری، جوشكاری در یك محفظه انجام می شود كه:
نسبت به جریان آب دریا و یا اقیانوس و حیوانات دریایی ایمنی دارد. مكان خشك وگرم محفظه
خوب روشن می شودو سیستم كنترل محیطی دارد(ECS)
2-كیفیت خوب جوش كاری –این روش توانایی تولید كردن جوشكاریهایی با كیفیتی قابل مقایسه با همان كیفیت جوشكاری در هوای آزاد را دارد، چرا كه دراین روش جوشكاری، آبی وجود ندارد كه باعث خاموش شدن شعله جوش شود و میزان H2 بسیار پایین تر از روش جوشكاری مرطوب است.
-3شرایط كار جوشكاری در سطح آب توسط یك مونیتور كنترل می شود، آماده سازی اتصالات،مسیر لوله ها،بررسی NDT آزمایش ایمن وغیره به صورت بصری دیده می شود.
4-آزمایشات بی ضرر یاایمنی (NDT) این آزمایشات توسط محیط خشك این محفظه سهولت بخشیده می شود.
نواقص روش جوشكاری خشك:
1-مكان جوشكاری دراین روش نیازمند تجهیزات پیچیده با كیفیت بالا و وسایل وتجهیزات پشتیبانی بیشتر در سطح آب است. محفظه بسیارپیچیده است.
2-قیمت مكان جوشكاری بسیار بالا است و با افزایش عمق، قیمت آن هم بالا می رود. كار در عمق زیاد بر روی مكان جوشكاری تاثیر می گذارد.
دراعماق بیشتر،شعله جوشكاری به هم فشرده ومنقبض می شود و برای داشتن نتیجه بهتر و داشتن شعله جوشكاری موردنیاز،ولتاژ بالایی لازم است. روند این كار هزینه بالایی دارد،تقریبا برای یك كارجوش هشت هزار دلار هزینه می برد. اگر پروژه بعدی بااولی تفاوت داشته باشد نمی توان از این محفظه یا اتاقك جوشكاری برای كار جوشكاری مشابه استفاده كرد.
نواقص جوشكاری مرطوب: اگر چه از جوشكاری به روش مرطوب برای كارهای ساختمانی زیر آب به میزان زیادی استفاده می شود اما از موانع و مشكلات زیر رنج می برد:
1-فلز جوش بامجاورت قرارگرفتن آب به سرعت خاموش می شود.اگر چه این خاموش شدن قدرت كشش و جاذبه جوش را افزایش می دهد،ولی باعث كاهش خاصیت نرم شدن و قدرت تماس وسیله جوش می شود و امكان ایجاد خلل و فرج و سوراخ های موجوددر كار را افزایش می دهد.
2-فرو پاشی هیدروژن- در منطقه جوشكاری مقدار زیادی هیدروژن وجود دارد، كه از تجزیه بخار آب موجوددر منطقه شعله جوش حاصل می شود.H2 تحت تاثیر گرمای آن منطقه به         (HAZ)تجزیه می شود و فلز جوش كه باعث فروپاشی می شود، شكاف بر می دارد و ترك های بسیار ریز ایجاد می شود. این ترك ها می تواندگسترش یابد و سبب فروپاشی جبران ناپذیر و وحشتناكی در آن سازه شود.
3-نقص دیگر این روش ضعیف بودن میزان كنترل بصری است. بعضی مواقع جوش كار قادر بر دیدن منطقه كار نیست ودر نتیجه نمی تواند كار جوشكاری را خوب وكامل انجام دهد.
راهنما برای شروع حرفه جوشكاری زیر آب:
  در طول سالهای بسیاری، تعداد زیادی از مردم  به حرفه جوشكاری زیر آب علاقه نشان داده اند اما مطمئن نیستند كه این كار رااز كجا شروع كنند، جوشكارها، دانشجوها،غواصها، مردها و زنهای علاقمند بیشماری بامركز جوشكاری آمریكا  (American welding society (AWS)  برای كسب اطلاعات و راهنمایی ،تماس گرفته اند. درجهت كمك به آن عده غواصهای جوشكاری زیر آب، یكی از كمیته های فرعی جوشكاری زیر آب D3B  پاسخ هشت سوال بسیار معمول كه ممكن است برای بسیاری از علاقمندان پیش بیاید فراهم كرده است. این مقاله توسط یكی از كمیته های فرعی مجمع جوشكاری آمریكا(D3B) فراهم شده است و هدف از پاسخ گویی به این هشت سوال دراین مقاله این نیست كه انجام آن را توصیه كند و یا آن را به عنوان یك مصوبه قطعی جهت در نظر گرفتن جوشكاری به عنوان یك حرفه به خواننده پیشنهاد كند بلكه، صرفا هدفش فراهم نمودن اطلاعات كافی و مفید برای كمك به علاقمندان وهمچنین توضیح بعضی از سوء تعبیرهایی است كه در این  شغل تجارتی وجود دارد برای كسب اطلاعات بیشتر و یا برای كذراندن دوره های آموزشی تخصصی كمیته فرعی،مراكز ANSI/ AWSD36 را پیشنهاد می كند كه مركز تخصصی برای جوشكاری زیر آب است و به عنوان یك مرجع قابل فهم و منبعی برای تمرینات پذیرفته شده كارخانجات در دسترس است.
1-شرط لازم برای ورود به رشته جوشكاری زیر آب داشتن چه مهارتهایی است؟ مهارتهایی كه برای ورود به رشته جوشكاری زیر آب پیشنهاد شد.
می تواند توسط توضیحات عمومی زیر كه در مورد غواص- جوشكار بااستانداردهای AWSD3.6 و ویژگی های عمومی مشخص شده، وجود دارد، به بهترین نمو شرح داده شود. غواص- جوشكار:غواص- جوشكار یك فارق التحصیل جوشكاری است كه درضمن غواص تجارتی نیز می باشد. این شخص قادر به اجرای كارهایی است كه با مشاغل تجارتی زیر دریا درارتباط است. همچنین توانایی آماده نمودن و برنامه ریزی جوشكاری را دارد. این شخص قادر به جوشكار بر طبق استانداردهای AWSD36 كارهای تخصصی جوشكاری زیر آب(خشك یا مرطوب) و فعالیت های دیگر مرتبط با جوشكاری است(قسمت 7 رادراین مورد ببینید) با توضیح این مسئله یك غواص جوشكار ماهر می بایست دارای این مهارت ها باشد: مهارتهای غواصی تجارتی( آشنا بودن با استفاده از تجهیزات تخصصی تجارتی، داشتن آگاهی در مورد ساختمان بدنی غواصی، ایمنی غواصی، تجهیز نمودن، محیط زیر آب، ارتباط برقرار كردن وغیره، برنامه جوشكاری و مهارتهای آماده سازی (برای مثال، توانایی اجرا كردن كارهای بخصوصی كه برای مجهز نمودن و آماده سازی و جایگزینی ،مثل مسیر مواد و آماده كردن موادی كه شامل سطح اریب یامایل هستند، ریشه كنی گیاه از روی بتن، قرار دادن قطعات فولاد و یا تعمیر قطعات وغیره و نهایتا توانایی تائید شدن برای پیشبرد كار لازم برای جوشكاری زیر آب.
2-برای فردی مثل من كه متخصص جوشكاری در خشكی هستم، چه تمرینات دیگری برای واجد شرایط شدن به عنوان یك غواص جوشكار نیاز است؟ بسیاری از كارهایی كه توسط یك غواص جوشكار معمولی اجرا می شود شامل خود عملیات جوشكاری نمی شود، بلكه بیشتر اجرا نمودن، كارهایی است كه منجر به فعالیت های واقعی جوشكاری می شود. مگر در شرایط ویژه ای یك غواص-جوشكار مجبور به دارا بودن هرگواهینامه ای برای مهارتهای جوشكاری و مهارتهای غواصی تجارتی باشد. اگر شما تجربه عواصی تجارتی راندارید، پیشنهاد می شود كه در یكی از مدارس غواصی تجارتی حضور یابید. این مدارس در میزان قیمت، طول دوره و سایر چیزها با هم فرق دارند،اگر چه بیشتر آنها براساس پایان موفقیت آمیز این دوره،مدرك وگواهینامه پایه ای غواصی- تجارتی راارائه می كنند. شخصی كه در این رشته انتخاب می شود می بایست یك دوره مقدماتی غواصی فیزیكی را قبل از قبول شدن در آن موسسه بگذارند. ودر بعضی مواردهم یك امتحان كتبی الزامی است. بهتر است قبل از اینكه هزینه های این تمرینات را بپردازید و بعد بفهمید كه دارای ناتوانی هستید كه مانع از ورود شما به این حرفه می شود، یك تست فیزیكی غواصی بدون در نظر گرفتن مسائل جانبی بدهید. تعدادی از مدارس غواصی تجارتی آمریكا كه توسط كمیته مربیان غواصی تجارتی مجاز شناخته شده اند می توانند باتماس ارتباط در دسترس شما باشند: كمیته واسطه غواصی (ADC)  FM196.W 2611  و سویت F,204 هاستین(Houston) 8388TX77068-893 (713) ,شماره فكس5118-893 (713) به عنوان یك اصل عمومی، منتخبین این رشته كه به جوشكاری زیر آب به عنوان یك حرفه می نگرند، بعداز گذراندن آموزشهای اساسی غواصی تجارتی درمورد اینكه آیا در انتخاب این حرفه احساسی  را حتی می كنند یا نه تصمیم می گیرند.زمانیكه آموزشهای غواصی- تجارتی تكمیل شد، بسیار متداول است كه برای استخدام به یكی از شركت های غواصی- تجارتی كه خدمات جوشكاری زیر آب را ارائه می كند درخواست بفرستید.پیشنهاد می شود كه در مورد انتخاب خود باآن شركت، برای بیان اهداف كاری اتان در مورد جوشكاری زیر آب وهمچنین تجارب گذشته خود درجوشكاری، مصاحبه ای داشته باشید.انتظار می رود برای شروع حرفه خود به عنوان كارآموز غواصی و یا تازه كار پذیرفته شوید. به عنوان یك كارآموز غواصیدر طول یادگیری این حرفه تجارب عملی با ارزشی كسب خواهید كرد. قبل از اجرای كار جوشكاری زیر آب، بیشتر واسطه های غواصی از شما مهارت كافی در گذراندن امتحانات مربوط به جوشكاری خشك ومرطوب وتائید شدن بر طبق استانداردهای ANST/AWSD3.6  وتخصصی برای جوشكاری زیر آب را درخواست می كنند. زمان مورد نیاز برای پیشرفت در غواصی و جوشكاری متفاوت است واین تفاوت به دلیل تبعیت از سیستم عرضه و تقاضا و درخواست كارمند غواص- جوشكار ،مهارت، انگیزه، تجربه، و عوامل دیگر است. بیشتر شركت های تجارتی غواصی سیاستها و روند خاص خود را باتوجه به این مسئله دارند.
3-با توجه به اینكه در حال حاضر من یك غواص تائیدشده هستم، چه تمریناتی نیاز است تا واجد شرایط برای كسب عنوان جوشكار- غواص شوم؟ دوره های جوشكاری، كلاسهای جوشكاری وامتحانات كیفی درارتباط با كار جوشكاری زیر آب در قسمت ANSI/AWSD36 توضیح داده شده است. ما نیز داشتن تخصص را به عنوان یك مرجع برای دوره های جوشكاری و به عنوان ویژگی های جوشكار توصیه می كنیم. كه البته منبع خوبی هم برای اطلاعات مفید دیگر می باشد.
اگر در حال حاضر مدرك یا تصدیق( غواص- تجارتی) رادارید و برای شركتی كار می كنید كه خدمات جوشكاری زیر آب را هم ارائه می دهد توصیه می شد كه شما با شركت خود در مورد اهداف شغلی اتان تماس برقرار كرده واز آنها بخواهید كه چه نوع مهارتهای مدنظر آنها است. اگر هم بیكار هستیدو برای شركتی كار نمی كنید كه خدمات جوشكاری زیر آب ارائه دهد، پیشنهاد می شود كه باشركت غواصی- تجارتی كه انتخاب كرده اید كه این خدمات را ارائه می كنندتماس برقرار كنید و دوره آموزشی موردنیاز آن را بگذرانید. اگر هم به عنوان یك غواص تفریحی مدرك گرفته اید(برای مثالNAVI,PADI وغیره) پیشنهاد می شود در یكی از كلاسهای غواصی تجارتی شركت كنید. تمرینات و تعلیمات غواصی ورزشی، استفاده ایمنی از تجهیزات تجارتی غواصی، محیط كاری تجارتی دور از ساحل و ایمنی آن وتعلیمات دیگر را كه توسط استانداردهای توافق شده واسطه های كمیته غواصی برای فعالیت های غواصی تجارتی راشامل نمی شود.
جوشكاری زیر آب مهارتی است كه شما باید زمانیكه مهارت پایهای موردنیاز غواصی تجارتی را كسب كردید، در آن زبر دست و خبره شویدهمچنین بهتر است كه باشركت غواصی تجارتی موردنظر خود كه این خدمات راارائه می كند تماس گرفته ودوره های آموزشی موردنیازش را سپری كنید. هر شركت غواصی –تجارتی با توجه به این مسئله سیاست ها و روال كاری خاصی خود رادارد.
4-برای كار غواصی- جوشكاری چه محدودیت سنی وجود دارد؟ هیچ محدودیت سنی برای غواصی –جوشكاری تجارتی وجود ندارد. اگر چه فیزیك بدنی خاصی موردنیاز است.
 توصیه می شود وعموما نیاز هم هست كه همه غواصهای تجارتی هر سال یك آزمایش بدنی غواصی را بگذرانند. ADC دارای ساختار فیزیكی غواصی مورد قبول كارخانجات است كه درآمریكا و دیگر كشورها توسط بسیاری از اعضای آن استفاه می شود.(برای مثال، بعضی ازشركتها ممكن است ویژگی های مورد نیاز دیگری داشته باشند، كه از مقررات كشوری كه در آن قرار دارند تبعیت می كنند) حرفه غواصی تجارتی ازلحاظ فیزیكی درخواست می شود.خیلی كم دیده می شود كه یك غواص جوشكار تجارتی فعال بالای سن 50 سال قرار داشته باشد.
 5-برای مراحل اولیه غواص- جوشكار آیا كار فراهم است؟پاسخ به این سوال سخت است. بهتر است از كمپانی كه شما از آن تقاضای كار می كنید ویا در آن استخدام می شوید بپرسید. تعدادی دوره غواصی وجود دارد كه برای نیازهای متفاوت كارخانجات كه پروژه های زیر آب دارند، خدمات عرضه می كندكه هر یك از آنها احتیاجات جوش كاری زیر آب متفاوتی دارند. همانند بسیاری از مشاغل،در دسترس بودن و فراهم بودن كار همیشه تابع عوامل زیر است: عرضه و تقاضا،وضعیت اقتصادی شركت موردنظر، اینكه آیا شما می توانید خارج از منطقه زندگی خود اقامت كنید(كه شامل دریا هم می شود) یانه، چه مهارتهای مرتبط دیگری علاوه بر غواصی و جوشكاری دارید وغیره، تعدادی از غواصها و جوشكارهایی هستند كه باتوجه به كیفیت بالای كارشان و خلاقیتی كه از خودنشان داده اند صاحب شهرت بسزایی هستند و از آنها برای انجام كار در خواست می شود. شركتی هم كه برای آنها كار می كنید عامل مهمی است. پاسخ به این سوال این است كه كار برایغواصهای جوشكار درمراحل اولیه وجود دارد، اگرچه، مقدار كار موجود بسته به تفاوتهای بیان شده است.
6-به عنوان یك قواص- جوشكار چه میزان درآمد را می توانم انتظار داشته باشم؟ درآمد متوسط در ضمیمه درجه بندی شده به نظر جالب توجه خواهد رسید البته اگر ضمیمه ای باشد،اما حقیقت امر این است كه درآمدها برای یك غواص جوشكار از سطوح متفاوتی در سطح وسیع برخوردار است. می دانیم كه درآمد سالیانه یك غواص –جوشكار 1500 دلار است. درحالیكه دیگران تا صد هزار دلارهم درآمد دارند. چرا كه بسیاری از غواصان- جوشكار براساس كاری كه درهر پروژه انجام می دهند، حقوق می گیرند و درامد ها به همان میزان كه در دسترس بودن كار متفاوت است، متغیر است. در مجموع، عوامل دیگری چون عمق آب، روش غواصی و محیط غواصی بر روی میزان درآمد تاثیر می گذارند. شركتی كه شما در آن استخدام شده اید باید بتواند میزان متوسط درامدی كه شما انتظار دارید بدست آورید را به شما بگوید.
7-برای تكمیل نمودن ویژگی هایم به عنوان یك غواص- جوشكار چه مهارتهای دیگری پیشنهاد می شود؟ كارخانه جوشكاری غواصی تجارتی زیر آب به همان نسبت متفاوت بودن مشتریانش متفاوت است. ویژگیهایی كه یك غواص جوشكار- باید داشته باشد درهر پروژه كاری با یكدیگر فرق دارند. به طور مطلوب، یك واسطه غواصی ترجیح می دهد كه غواص- جوشكاری كه معرفی می كند همه فن حریف باشد ودر همه كارها استاد: اما اگر منطقی تر در مورد این مسئله صحبت كنیم، داشتن مهارت هایی كه در عملیات های جوشكاری زیر برش قطعات در زیر آب( سوخت های اكسیژنی، سنگ سایشی آبى، تجهیزات برش مكانیكی و غیره)،جاسازی وتجهیز نمودن، بررسی و آزمایشات ایمن(بصری، قسمتهای مغناطیسی، امواج ماورا صوت عكسبرداری، جریانهای مخالف آب) طرح نمودن كار و عكس برداری زیر آب( چه عكس وچه فیلم) همه جوشكاران غواص این مهارتهای متفاوت را كه ممكن است یك پروژه جوشكاری زیر آب را تكمیل كند، را ندارند واسطه های غواصی عموما مهارتهای كارمندان خودرا برای راضی نمودن توانمندیهای درخواست شده با یكدیگر می آمیزد. بااین حال، هرچه مهارتهایی كه در یك غواص جوشكار دراختیار دارد بیشتر باشد ، اهمیت او در مواجهه با ویژگی های درخواست شده در رابطه با پروژه موردنظر بیشتر خواهد شد یك غواص جوشكار زیر آب تائید شده و بسیار مطلوب، شخصی است كه از این ویژگی ها برخوردار باشد: قادر باشد طرح قبلی پیش از كار را باهمكاری واسطه غواصی تهیه كند،(برای مثال بتواند عكس و فیلم بگیرد، قبل از عملیات واقعی جوشكاری زیر آب وسایل مورد نیازكار را طراحی كرده و به واسطه گزارش دهد) بتواند عمل برش را انجام دهد، مهارتهای تمیز كردن، مجهز كردن و سوار كردن دستگاه ها و قطعاتی كه جوش خواهند شد را دركنار یكدیگر داشته باشد و بتواند با كارمندان مسئول بررسی برای كار جوشكاری شده نهایی همكاری لازم راداشته باشد. پیشنهاد می شود برای هر مهارتی كه شما می خواهید آن راداشته باشید دوره آموزشی مناسب را بگذارنید. بسیاری از واسطه های غواصی ومشتریانی كه به آنها خدمات عرضه می شود، پائین تر از سطح برنامه های كیفی كه در آن باید شاهد ویژگی ها و تعالیم دوره های گذرانده شده باشیم، كار می كنند بنابراین، پیشنهاد می شود كه دوره هایی راكه شما به عنوان طرح كار دریافت می كنید، تائید شده باشند ویا در پایان كار مدرك معتبری به شما ارائه دهند( به عنوان مثال، گواهینامه جوشكاری ،گواهینامه غواصی، گواهینامه ASNT درجه 2 ویا Uitra Sonic CSWIP و یا مدرك توانایی تجهیز نمودن و غیره) نگهداری این گواهینامه ها به همان میزان كه شما این ویژگی ها را دارا هستید،مهم هستند. چرا كه در بسیاری موارداتفاق افتاده است كه یك جوشكارغواص شامل بسیاری را به دلیل نادیده گرفتن ویا از بین رفتن مدارك و گواهینامه هایش از دست بدهد8-برای یك غواص جوشكار ماهر و متخصص چه فرصت های شغلی در آینده وجوددارد؟ برای یك جوشكار- غواص متخصص و ماهر فرصت های شغلی زیادی وجود دارد بسیاری از آنها به كار خود ادامه می دهند تا اینكه مهندس، راهنما ویا ناظر عملیات غواصی گردند و یا سمت های مدیریتی رادر اختیار می گیرند كه دارای مدرك به عنوان AWS جستجو گران جوشكار مورد تائید است(CWI) وبه عنوان مشاور برای عملیات جوشكاری زیر آب و یا در زمینه های مرتبط با آن خدمات رسانی نمایند. بهتر است كه حرفه ای چون غواصی- جوشكاری نقش پله ای راداشته باشد كه فرصت های دیگری را برای آنها كه این حرفه را انتخاب می كنند ایجاد كند. شركت یاكارخانه موردنظر همواره خواستار بالا بردن استانداردهای كیفی خود برای جوشكاریهای زیر آب و داشتن گواهینامه های بیشتر برای كارمندان و سیستم های جوشكاری زیر آب بوده است وخواهد بود. این تقاضاها كمیته های جوشكاری زیر آب را برای رویارویی باتكنیك های تخصصی پیشرفته، استانداردهای ایمنی، گزینه های جوشكاری، روش های بررسی، عوامل محیطی و دیگر نكات مهم دعوت خواهد كرد. این اشخاص پشتیوانه های تكنیكی موردنیاز برای عملیات جوشكاری زیر آب را در آینده فراهم خواهند كرد. حرفه ای چون حرفه غواصی- جوشكاری می تواند حرفه درآمد زا و هیجان انگیزی باشد. اغراق نخواهد بود اگر بگوییم كه ایمنی موجوددر طول تمرینات برتر از هر جوشكار- غواص انتخاب شده ای است . بیشتر كارهایی كه توسط یك غواص جوشكار متوسط اجرا می شود شامل خودعملیات جوشكاری نمی باشد، بلكه بیشتر اجرا نمودن كارهایی است كه منجر به فعالیت های واقعی جوشكاری می شود. مگر در شرایطی ویژه یك غواص-جوشكار در بیشتر موارد باید دارای گواهینامه برای مهارتهای جوشكاری و مهارتهای غواصی تجارتی باشند. اگر شنا تجربه غواصی تجارتی راندارید، پیشنهاد می شود كه دریكی از مدارس غواصی تجارتی شناخته شده حضور یابید. موسسات غواصی تجارتی در طول دوره میزان قیمت، وسایر موارد باهم متفاوتند، اگر چه بیشتر آنها بر پایه اتمام موفقیت آمیز این دوره، یك مدرك پایه ای غواصی تجارتی ارائه می كنند. منتخب دراین رشته باید یك دوره مقدماتی غواصی فیزیكی قبل از قبول شدن درمدرسه را بگذرانید ودر بعضی موارد هم یك امتحان كتبی لازم است.بهتر است قبل از اینكه هزینه های تمرینات را بپردازید وبعد متوجه شوید كه دارای ناتوانی هستید كه مانع از ورود شما به این حرفه می شود، یك امتحان فیزیكی غواصی بدون در نظر گرفتن مسائل جانبی بدهید. تعدادی از مدارس غواصی تجارتی آمریكا كه توسط كمیته مربیان غواصی تجارتی مجاز شناخته شده اند می توانند با تماس ارتباط در دسترس باشند: كمیته واسطه غواصی F.2.4 ,2611FM196.W ,(ADC) سوئیت ،هاستین(Houston)68.77  TX  893(713)-شماره فكس 5118-893(713)-
این نوع جوش در مورد کشتی ها – لوله های زیر دریایی – دکلهای آبی – سدهای هم سطحی جزائر و یا دکلهای حفاری – چاه نفت و یا پایه های پلها و نیز قسمتهای  اسقاطی زیر در یا نظیر کشتیها غرق شده به کار می رود .
اشکالی که در این نوع جوشکاری زیر آب وجود دارد نبودن هوا و ازدیاد فشار آب یعنی فشار  زیاد موجود در زیر آب و ترکیبات شیمیایی آب می باشد (در این مورد می توان به ترکیبات آب شیرین و آب شور توجه کرد . )
برشکاری زیر آب
برای برشکاری زیر آب می توان از دستگاه برشکاری آتوگن Autogen  (با گاز استیلن به اصطلاح عمومی ) و برشکاری با قوس الکتریکی تو خالی و جوشکاری پلاسما استفاده کرد .
در مورد برشکاری زیر اب و در محیط آزاد می توان از برشکاری اکسیژن فشرده استفاده کرد و از سیستمهای  زیر نیز استفاده می شود .
-1برشکاری با اکسیژن ، استیلن و یا هوای فشرده
-2برشکاری با اکسیژن – هیدروژن و هوای فشرده
-3برشکاری با اکسیژن و بنزین
هوای فشرده اغلب توسط اکسیژن جایگزین می شود . برای اینکه بتوانیم از مخارج اضافی تشکیلات هوای فشرده صرفنظر کنیم.
روشن نمودن مشعل برای برشکاری زیر آب در بیرون از آب انجام می گیرد . ضمنا می توان زیر آب نیز با وسائل الکتریکی مشعلها را روشن نمود . فشار اکسیژن 14 تا 16 (Bar )در ارتفاع 20 تا 30 مار زیر آب می باشد . حداکثر ضخامت ورقی که می توانیم در زیر آب برشکاری نمائیم . بیش از 200 میلیمتر ضخامت ورق فولادی است .
برشکاری با الکترود تو خالی در زیر آب
برای برشکاری با الکترود تو خالی عیناً از همان شرایط جوشکاری و برشکاری قوس الکتریکی در زیر آب استفاده می شود . ضمناً الکترودهای ذغالی و الکترودهای سرامیک در صورت احتیاج به کار برده می شوند . ونیز از الکترودهای میله ای مخصوص از فولاد به قطر 5 میلیمتر و گاز محافظ در اطراف الکترود استفاده می گردد.
برای برشکاری پلاسما : درزیر آب دستگاههای مخصوصی ساخته شده است که به وسیله مخلوط گازها کار می کنند . ( این مخلوط شامل گازهای آرگون ، هیدروژن و ازت نیز می باشد ).
فشار گازهای محافظ متناسب با عمق آب که در آن باید برشکاری شود انتخاب می شود و برای هر 10 متر عمق Bar زیاد می شود .
در زیر آب می توان فولادهای مختلف ساختمان – فولادهای مقاوم – آلومینیوم و آلیاژهای آن – مس و آلیاژهای آن را برشکاری نمود .
جوشکاری زیر آب
برای جوشکاری زیر آب از جوشکاری با قوس الکتریکی بیشتر استفاده می گردد.
برای جوشکاری دستی زیر آب از الکترود های مخصوص که با لاک ، پارافین ، پوشش پلاستیکی و غیره روپوش شده اند استفاده می شود . و در این مورد مخصوصا از الکترودهای اکسیدی بیشتر استفاده می شود . ضمناً از الکترود های پودر دار نیز استفاده می شود . حرارت ایجاد شده در زیر آب که در اثر جوشکاری ایجاد می شود آب را به بخار تبدیل می کند .
در جوشکاری زیر اب در وضع نرمال یا عادی از قطب مثبت برای الکترود استفاه می کنند و در حالتهای استثنایی قطب منفی انتخاب می گردد.
کلیه کابلهای جوشکاری بایستی در برابر رطوبت و نفوذ آب کاملاً عایق شوند . ولتاژ آزاد  (یعنی ولتاژ در حالی که جوشکاری نمی شود ) . در ولتاژ مستقیم بایستیی در65ولت محدود شود (حداکثر 650 ولت )   
توجه فرمائید :
در جوشکاری زیر آب به کار بردن جریان متناوب به هیچ وجه مجاز نیست...

 

 
بخشی از منابع و مراجع پروژه بررسی چگونگی جوشكاری زیر آب
1)مقاله هایی که از اینترنت گرفته شده است هر کدام خود مراجع رامعرفی کردند.
2)نویسنده مهندس شکری هراتی، تکنیک علمی و عملی جوشکاری، تهران، انتشارات علم صنعت 110 چاپ اول آبان 66 ص(161-145)
جوش كاری زیر آب

لینک کمکی