مقاله مقايسه تغييرات هموديناميك و درد پس از اعمال جراحي انتخابي فتق و بيضه پايين نيامده در اطفال 1 تا 12 ساله در دو روش بي حسي نخاعي با ليدوكائين %2 و بيهوشي عمومي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله مقايسه تغييرات هموديناميك و درد پس از اعمال جراحي انتخابي فتق و بيضه پايين نيامده در اطفال 1 تا 12 ساله در دو روش بي حسي نخاعي با ليدوكائين %2 و بيهوشي عمومي :

مقاله مقايسه تغييرات هموديناميك و درد پس از اعمال جراحي انتخابي فتق و بيضه پايين نيامده در اطفال 1 تا 12 ساله در دو روش بي حسي نخاعي با ليدوكائين %2 و بيهوشي عمومي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1388 در مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه از صفحه 46 تا 50 منتشر شده است.
نام: مقایسه تغییرات همودینامیك و درد پس از اعمال جراحی انتخابی فتق و بیضه پایین نیامده در اطفال 1 تا 12 ساله در دو روش بی حسی نخاعی با لیدوكائین %2 و بیهوشی عمومی
این مقاله دارای 5 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بی حسی داخل نخاعی
مقاله هرنی اینگوال
مقاله فنتانیل
مقاله لیدوكائین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مكرم دری مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی نفیسه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بی حسی نورآگزیال به دلیل شروع سریع بی حسی، اجتناب از تجویز بسیاری از داروهای سیستمیک و شل کننده های عضلانی در بیماران نیازمند به بیهوشی به ویژه بیهوشی اطفال مورد توجه است. از این میان بیهوشی داخل نخاعی با تامین سطح و عمق مناسب بی دردی برای عمل جراحی از ویژگی خاصی برخوردار است.
مواد و روش ها: در اعمال جراحی شایع در اطفال مانند فتق اینگوینال و بیضه پایین نیامده اغلب نیاز به سطح بی حسی تا سطح درماتوم T10 است و بلوک کودال گاه بی دردی مناسبی در این سطح ایجاد نمی کند. مطالعه حاضر برای بررسی بی حسی به روش داخل نخاعی و مقایسه آن با بیهوشی عمومی در اطفال 1 تا 12 ساله ای که برای عمل انتخابی فتق اینگوینال یا بیضه پایین نیامده کاندید شده بودند، طراحی شد. پس از تخصیص تصادفی به روش بلوک های متغیر، هر دو گروه آتروپین و کتامین به عنوان پیش دارو دریافت کردند. 77 بیمار در گروه بیهوشی پس از دریافت تیوپنتال، آتراکوریوم و فنتانیل لوله گذاری شدند. بیهوشی با مخلوط هالوتان و نایتروس اکساید ادامه یافت. درگروه بی حسی داخل نخاعی 69 نفر قرار داشتند که پس از القای بیهوشی با هالوتان، لیدوکائین در فضای داخل نخاعی تزریق شد. هر دو گروه از لحاظ تغییرات همودینامیک، زمان پایان عمل تا خروج از اتاق عمل و شدت درد در ریکاوری با معیار چئوپس و نرم افزار آماری SPSS مورد بررسی قرار گرفتند.
بحث: افت فشار خون در دقایق اولیه در گروه بی حسی داخل نخاعی بیشتر بود. زمان صرف شده از پایان عمل تا ورود به ریکاوری در گروه داخل نخاعی اختلاف معنی داری نشان داد و کوتاه تر بود. هزینه مواد مصرفی در گروه داخل نخاعی کمتر از گروه بیهوشی عمومی بود.
نتیجه گیری: بی حسی داخل نخاعی باعث کاهش در هزینه ها و افزایش بازده در اتاق عمل شد ولی با افت بیشتر در فشار خون همراه بود. اختلافی در دو گروه از لحاظ شدت درد تا 30 دقیقه پس از ورود به ریکاوری مشاهده نشد.

لینک کمکی