مقاله تحليلي از نفرين منابع نفتي و رانت جويي بر توزيع درآمد در كشورهاي منتخب نفت خيز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله تحليلي از نفرين منابع نفتي و رانت جويي بر توزيع درآمد در كشورهاي منتخب نفت خيز :

مقاله تحليلي از نفرين منابع نفتي و رانت جويي بر توزيع درآمد در كشورهاي منتخب نفت خيز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان 1388 در تحقیقات اقتصادی از صفحه 57 تا 86 منتشر شده است.
نام: تحلیلی از نفرین منابع نفتی و رانت جویی بر توزیع درآمد در كشورهای منتخب نفت خیز
این مقاله دارای 30 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نفرین منابع
مقاله رانت جویی
مقاله توزیع درآمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عملكرد ضعیف اقتصادی در كشورهای دارای منابع غنی طبیعی كه بعد از جنگ جهانی دوم در این كشورها مشاهده و به آن توجه شد، «نفرین منابع» نام گرفت. این پارادوكس و بررسی و توجیه آن، موضوع بسیاری از تحقیقات انجام گرفته در دو دهه اخیر بوده است. این تحقیقات به بررسی اثر مستقیم و غیرمستقیم وفور منابع طبیعی بر روی متغیرهای اقتصادی پرداخته اند، تا با شناسایی مسیرهای مختلف تاثیرگذاری، راه حلی برای دستیابی به رشد بالاتر اقتصادی استخراج كنند.
توزیع نابرابر درآمد، از مشخصه هایی است كه در بیش تر كشورهای دارای منابع طبیعی و منابع نفتی مشاهده می شود. تمركز این تحقیق بر روی كشورهای دارای منابع غنی نفتی است و 16 كشور از میان كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نفت خیز انتخاب شده اند. هدف، بررسی اثر درآمدهای بالای نفتی در كشورهای منتخب بر روی نابرابری توزیع درآمد است. نتایج رگرسیون نشان می دهد كه در دهه اخیر درآمدهای نفتی در كشورهای توسعه یافته ای كه دولت كارآ دارند، سبب كاهش نابرابری توزیع درآمد و در بیش تركشورهای دارای دولت های با كارایی كم تر سبب افزایش نابرابری شده است، علت این تفاوت را می توان در زیرساخت نهادی و قانونی كشورها و ایجاد فرصت های رانتجویی جستجو كرد، چنان كه در رگرسیون تخمین زده شده، متغیر جانشین رانت جویی بیش ترین تاثیر را بر نابرابری توزیع درآمد داراست.

لینک کمکی