مقاله بررسي دلالي روايات تحريف نما در کتاب کافي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله بررسي دلالي روايات تحريف نما در کتاب کافي :

مقاله بررسي دلالي روايات تحريف نما در کتاب کافي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان 1388 در حدیث پژوهی از صفحه 29 تا 58 منتشر شده است.
نام: بررسی دلالی روایات تحریف نما در کتاب کافی
این مقاله دارای 30 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روایات تحریف نما
مقاله كلینی
مقاله كافی
مقاله شیعه
مقاله تحریف قرآن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مودب سیدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حدادیان عبدالرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
روایات تحریف نما، ابهام در تاریخ تدوین قرآن كریم از نظر برخی، وجود روایاتی که درباره تشبیه رخدادهای كلان امت اسلام به وقایع امت های پیشین است، و عدم یادكرد نام معصومان (ع) در الفاظ قرآن، مهم ترین عوامل پیدایش اذعان به تحریف قرآن به شمار می روند. در این میان، انچه بیش از سایر عوامل قابل تامل و بررسی است، وجود روایاتی به ظاهر دال بر تحریف قرآن در میان کتب گوناگون است که برخی از آن ها بیش از سایر منابع اهمیت و اعتبار دارند.
این پژوهش، بر ان است تا فارغ از بررسی های انجام شده سندی و اسنادی، به بررسی متنی روایات مورد استفاده تحریف گرایان در كتاب کافی بپردازد. گام نخست این مقاله به استخراج تمامی این روایات به ظاهر مرتبط با تحریف که حدود هشتاد روایت از کتاب کافی است، اختصاص یافته و در ادامه محل نزاع در هر روایت تبیین شده و پس از نقد و بررسی دقیق و مستند تک تک این روایات، دسته بندی نهایی ارایه شده است. شواهد درون متنی، سیاق روایات، قراین برون متنی و سخنان دانشمندان اسلامی دست مایه ما در این نقد و بررسی ها است.
در این تحقیق معلوم می شود كه مقصود مرحوم کلینی از نقل هیچ یك از روایات یاد شده از كتاب كافی، بیان تحریف قرآن به زیاده و یا نقصان نبوده است، از این رو، ادعا و اتهام تحریف به ثقه الاسلام كلینی باطل بوده و کتاب گران سنگ حدیثی کافی روایتی دال بر تحریف قرآن ندارد.

لینک کمکی