مقاله تاثير ورزش بر سرعت راه رفتن، ميزان خستگي و کيفيت زندگي بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله تاثير ورزش بر سرعت راه رفتن، ميزان خستگي و کيفيت زندگي بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس :

مقاله تاثير ورزش بر سرعت راه رفتن، ميزان خستگي و کيفيت زندگي بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در 1389 در مجله علمی پزشكی جندی شاپور از صفحه 189 تا 198 منتشر شده است.
نام: تاثیر ورزش بر سرعت راه رفتن، میزان خستگی و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس
این مقاله دارای 10 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مولتیپل اسكلروزیس
مقاله ورزش
مقاله سرعت راه رفتن
مقاله خستگی
مقاله کیفیت زندگی (QOL)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسدی ذاكر مرضیه
جناب آقای / سرکار خانم: مجدی نسب نسترن
جناب آقای / سرکار خانم: عطاپور مهناز
جناب آقای / سرکار خانم: لطیفی سیدمحمود
جناب آقای / سرکار خانم: بابادی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: ضعف عضلانی و خستگی در بیماران مبتلا به مولتیپل اسكلروزیس، باعث كاهش فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی می شود. گرچه، ورزش به طور معمول برای این بیماران مورد قبول است، ولی تاثیر آن ثابت نشده است. هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر ورزش بر سرعت راه رفتن، میزان خستگی و كیفیت زندگی بیماران می باشد
روش بررسی: این كارآزمایی بالینی، به صورت تك گروهه بر روی 15 بیمار مبتلا به ام اس با ناتوانی خفیف تا متوسط انجام گرفت. مقیاس EDSS جهت سنجش درجه ناتوانی بیماران، مقیاس دیداری (VAS) برای میزان خستگی، تست راه رفتن در مسیر 8 متری برای سرعت راه رفتن و پرسش نامه MS QOL-54 جهت كیفیت زندگی آنان مورد استفاده قرار گرفت. بیماران تحت ورزش های كششی و هوازی به صورت 3 جلسه در هفته در طول یك دوره 6 هفته ای قرار گرفتند.
یافته ها: بعد از ورزش، سرعت راه رفتن بیماران به طور معنا داری افزایش یافت (0001/ (P=0و میزان خستگی به طور معناداری كاهش یافت (001/ (P=0افزایش آماری معناداری، فقط در 4 بعد از كیفیت زندگی بعد از مداخله مشاهده شد.
نتیجه گیری: نتایج نشان دادند كه ورزش، سرعت راه رفتن بیماران مبتلا به ام اس را افزایش و میزان خستگی آنان را كاهش می دهد. همچنین، ورزش ممكن است به طور نسبی بر روی كیفیت زندگی این بیماران موثر باشد. لذا، با توجه به این که ورزش بر سرعت راه رفتن و میزان خستگی این بیماران موثر است، می توان به این بیماران انجام ورزش کششی و هوازی را توصیه کرد.

لینک کمکی