مقاله بررسي ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران نسبت به استعمال دخانيات

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله بررسي ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران نسبت به استعمال دخانيات :

مقاله بررسي ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران نسبت به استعمال دخانيات که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند 1388 در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه 823 تا 831 منتشر شده است.
نام: بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران نسبت به استعمال دخانیات
این مقاله دارای 9 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دانشجویان ایرانی
مقاله استعمال دخانیات
مقاله ویژگی های فرهنگی
مقاله رفتار
مقاله نگرش و عملکرد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فیاض بخش احمد
جناب آقای / سرکار خانم: شكوهی مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: جراحی لیدا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: اعتیاد به دخانیات در طولانی مدت، دلیل رفتاری اصلی مرگ های زودرس و ناتوانی هاست که سالیانه منجر به حدود 4 میلیون مرگ در دنیا می شود. هدف این طرح تحقیقاتی، بررسی دانش، نگرش و عملکرد دانشجویان ایرانی در زمینه استعمال دخانیات بود.
روش ها: جمع آوری داده ها از طریق پرسش نامه استاندارد صورت گرفت. کل نمونه مورد نظر 1200 دانشجو بود که 958 نفر در این مطالعه شرکت نمودند؛ از این تعداد 485 نفر دانشجوی زن و 456 نفر دانشجوی مرد بود و 17 پاسخ دهنده جنسیت خود را بیان نکردند. در تجزیه و تحلیل داده ها، هر دو دسته آزمون های توصیفی و استنباطی (تحلیلی) آماری، به کار گرفته شد
یافته ها: دانش متوسط دانشجویان زن در زمینه مسایل مربوط به استعمال دخانیات، اندکی بالاتر از دانش متوسط دانشجویان مرد بود؛ نگرش دانشجویان زن در زمینه مسایل مربوط به استعمال دخانیات، به طور متوسط مخالف تر از نگرش متوسط دانشجویان مرد بود. همچنین دانشجویان مرد بیشتر از دانشجویان زن محصولات دخانی را استعمال می کردند (عملکرد). این مطالعه نشان داد که بیشتر زنانی که تجربه دخانیات دارند، برای اولین بار در سن 20 سالگی یا سنین بالاتر، آن را استعمال کرده اند و در میان مردان، اولین تجربه دخانیات، قبل از سن 20 سالگی بوده است
نتیجه گیری
: مطالعه حاضر در صدد آن بود که متغیرهای موثر در استعمال دخانیات را در جمعیت مورد مطالعه ارایه کند و اقدامات موثر قابل انجام توسط سیاستگذاران سلامت کشور در مورد اصلاح دانش، نگرش و عملکرد دانشجویان در مورد این مخاطره سلامتی را توصیه می نماید.

لینک کمکی