مقاله ابزارهاي اندازه گيري وضعيت سلامت و کيفيت زندگي سالمندان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله ابزارهاي اندازه گيري وضعيت سلامت و کيفيت زندگي سالمندان :

مقاله ابزارهاي اندازه گيري وضعيت سلامت و کيفيت زندگي سالمندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1388 در پژوهش در پزشکی از صفحه 162 تا 173 منتشر شده است.
نام: ابزارهای اندازه گیری وضعیت سلامت و کیفیت زندگی سالمندان
این مقاله دارای 12 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اندازه گیری
مقاله وضعیت سلامت
مقاله کیفیت زندگی
مقاله سالمند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درویش پوركاخكی علی
جناب آقای / سرکار خانم: عابدسعیدی ژیلا
جناب آقای / سرکار خانم: دلاور علی
جناب آقای / سرکار خانم: سعیدالذاكرین منصوره

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: در قرن حاضر با توجه به موفقیت اقدامات بهداشتی ـ درمانی در تغییر الگوی بیماری ها، جمعیت سالمند دنیا بویژه در کشورهای رو به توسعه از قبیل ایران بیشترین نرخ رشد را داشته است. بنابراین حفظ و ارتقا سلامت و کیفیت زندگی سالمندان به عنوان یک گروه جمعیتی آسیب پذیر بیش از گذشته مورد توجه قرار می گیرد. پژوهش حاضر با هدف شناسایی و معرفی ابزارهای اندازه گیری وضعیت سلامت و کیفیت زندگی سالمندان انجام شد.
روش بررسی: با استفاده از کلید واژه های کیفیت زندگی و سلامت سالمندان جستجوی جامعی بدون محدودیت در سال انتشار مقالات در پایگاه های اطلاعاتی مدلاین، سازمان بهداشت جهانی و سایر منابع در دسترس انجام شد. با مطالعه این مقالات، ابزارهای سنجش وضعیت سلامت و کیفیت زندگی سالمندان شناسایی گردید و ابزارهای رایج مورد استفاده معرفی و در مورد آنها بحث شد.
یافته ها: بر اساس کلید واژه های جستجوی مطالعه حاضر، 5186 مقاله بدست آمد که 91 مقاله بطور مستقیم در ارتباط با اندازه گیری وضعیت سلامت و کیفیت زندگی سالمندان بودند. بیشترین ابزارهای مورد استفاده به ترتیب فرم کوتاه 36 (49 درصد)، فرم کوتاه 12 (7 درصد)، نیمرخ سلامت ناتینگهام (6 درصد)، نیمرخ اثر ناخوشی (4 درصد) و پرسش نامه وضعیت سلامت 12 عبارتی (4 درصد) بودند.
نتیجه گیری: با توجه به ویژگی های خاص سالمندان و استفاده از ابزارهای عمومی اندازه گیری وضعیت سلامت و کیفیت زندگی، نیاز به وجود ابزارهای اندازه گیری خاص سالمندان با حساسیت و دقت بیشتر و اعتبار و پایایی مناسب تر ضروری است.

لینک کمکی