مقاله بررسي بهترين روش استخراج ترکيبات فنلي موجود در گياه سرخارگل

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله بررسي بهترين روش استخراج ترکيبات فنلي موجود در گياه سرخارگل :

مقاله بررسي بهترين روش استخراج ترکيبات فنلي موجود در گياه سرخارگل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز 1388 در گیاهان دارویی از صفحه 145 تا 152 منتشر شده است.
نام: بررسی بهترین روش استخراج ترکیبات فنلی موجود در گیاه سرخارگل
این مقاله دارای 8 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سرخارگل
مقاله تركیبات فنلی
مقاله استخراج
مقاله رنگ سنجی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سرخارگل گیاهی است كه از دیرباز در طب سنتی مورد مصرف بوده است. امروزه تحقیقات وسیعی روی این گیاه انجام شده و مشخص شده است كه این گیاه باعث تحریك سیستم ایمنی بدن می شود. گیاه شامل تركیبات متعددی مثل فلاونوئیدها، تركیبات فنلی و ایزوبوتیل آمیدها است. تركیبات فنلی یكی از مهم ترین دسته تركیباتی هستند كه اثرات محرك سیستم ایمنی آن ها اثبات شده است. بنابراین تعیین روشی برای استخراج بهینه این مواد از گیاه امری ضروری است.
هدف: در این تحقیق اثرات حلال، روش استخراج، اندازه ذره ای گیاه و نسبت گیاه به حلال در استخراج تركیبات فنلی گیاه سرخارگل مورد بررسی قرار گرفته است.
روش بررسی: به منظور تعیین بهترین حلال برای استخراج فنل ها، حلال های مختلف قطبی و غیرقطبی از هگزان تا آب اسیدی مورد آزمایش قرار گرفتند. به علاوه روش های ماسراسیون، سونیكاسیون، پركولاسیون، استخراج گرم و استخراج مداوم (با دستگاه سوكسله)، پودر گیاه با اندازه ذره ای متفاوت و نسبت های مختلف گیاه به حلال بررسی شدند.
نتایج: نتایج نشان دادند كه بهترین روش برای استخراج تركیبات فنلی استفاده از حلال متانول: آب (80:20)، روش استخراج گرم (2 ساعت در دمای 50 درجه سانتی گراد)، اندازه ذره ای 300 میكرومتر و نسبت گیاه به حلال 1:200 می باشد.
نتیجه گیری: برای استخراج بهینه تركیبات فنلی از گیاه سرخارگل شرایط خاص باید در نظر گرفته شوند.

لینک کمکی