مقاله ميزان بروز اختلال عملكرد و سير طبيعي اختلال هاي زيرباليني تيروئيد در بزرگسالان تهراني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این فایل به صورت فایل ورد (Word) ارائه میگردد و قابل تغییر می باشد


بخشی از متن مقاله ميزان بروز اختلال عملكرد و سير طبيعي اختلال هاي زيرباليني تيروئيد در بزرگسالان تهراني :

مقاله ميزان بروز اختلال عملكرد و سير طبيعي اختلال هاي زيرباليني تيروئيد در بزرگسالان تهراني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند 1388 در مجله غدد درون ریز و متابولیسم ایران از صفحه 673 تا 679 منتشر شده است.
نام: میزان بروز اختلال عملكرد و سیر طبیعی اختلال های زیربالینی تیروئید در بزرگسالان تهرانی
این مقاله دارای 7 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلال های زیربالینی تیروئید
مقاله پركاری تیروئید
مقاله كم كاری تیروئید
مقاله بیماری های اتوایمیون تیروئید
مقاله میزان بروز
مقاله سیر طبیعی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسدی مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: دلشاد حسین
جناب آقای / سرکار خانم: توحیدی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: عزیزی فریدون

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: باوجود شیوع قابل توجه اختلال های عملكرد تیروئید، اپیدمیولوژی آن به درستی مشخص نیست. این مطالعه برای تعیین میزان بروز اختلال های عملكرد و سیر طبیعی اختلال های زیر بالینی تیروئید در جامعه شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها: از افراد 20 ساله و بالاتر شركت كننده در «مطالعه آینده نگر قند و لیپید تهران» كه در شروع و نیز 67 سال بعد دارای نمونه خون كافی بودند، آزمایش های TSH و آنتی بادی ضدتیروئید پراكسیداز (TPO-Ab) به عمل آمد. از 808 نفر جمعیت مورد مطالعه كه فاقد سابقه بیماری یا جراحی تیروئید، مصرف هورمون های تیروئید، داروهای آنتی تیروئید، گواتر یا ندول و آنتی بادی ضد TPO منفی بودند، میانگین، میانه، صدك های 25، 5، 95 و 975 برای TSH تعیین و بر اساس صدك های 25 و 975، دامنه طبیعی TSH بین 04-58 میكروواحد بر میلی لیتر تعیین شد. در افراد دارای TSH غیر طبیعی T3، T4، T3RU انجام و FTI محاسبه شد.
یافته ها: در مرحله اول آزمون های تیروئید 1065 زن و 693 مرد، طبیعی بودند. 67 سال بعد میزان بروز برای هر هزار نفر برای كم كاری بالینی تیروئید 028 در زنان و 021 در مردان، و كم كاری زیر بالینی تیروئید 1159 در زنان و 469 در مردان، پركاری بالینی 14 در زنان و 021 در مردان، پركاری زیر بالینی 572 در زنان و 362 در مردان بود. در این مدت، افزایش مثبت شدن آنتی بادی ضد TPO از 159% به 177% در زنان معنی دار بود. (P=0.006). در مرحله اول، 8 زن كم كاری زیر بالینی تیروئید داشتند كه در پیگیری 5 نفر در همان وضعیت ماندند، یك نفر دارای كاركرد طبیعی تیروئید، یك نفر به كم كاری بالینی تیروئید مبتلا شد. یك نفر باقیمانده در حال مصرف لووتیروكسین و دچار پركاری بالینی تیروئید بود. دو زن باپركاری زیر بالینی تیروئید در مرحله اول بدون مصرف دارو در پیگیری طبیعی شدند. در مرحله اول، دو مرد كم كاری زیر بالینی داشتند كه در پیگیری یك نفر در همان وضعیت ماند و یك نفر به كم كاری بالینی تیروئید مبتلا شد.
نتیجه گیری: دامنه طبیعی TSH در این جامعه تهرانی 04-58 میكروواحد در میلی لیتر بود و افزایش فراوانی آنتی بادی ضد TPO مثبت در زنان دیده شد. بروز اختلال های زیر بالینی نسبت به اختلال های بالینی تیروئید بارزتر بود.

لینک کمکی